سنسور دمای آب دیزل ژنراتور-شرکت فنی مهندسی آسان ژنراتور دانیال(دانش بنیان)

شرکت فنی مهندسی آسان ژنراتور دانیال(دانش بنیان)

سنسور دمای آب دیزل ژنراتور

سنسور دمای آب دیزل ژنراتور

سازنده و وارد کننده انواع سنسورهای دمای آب ژنراتور

سنسور دمای آب (watter temprature sensor) دیزل ژنراتور یا خودرو چیست؟(جهت تعمیرات دیزل ژنراتوربا شرکت آسان ژنراتور تماس بگیرید.) 

سنسور دمای آب دیزل ژنراتور وسیله ایست جهت اندازه گیری دمای آب داخلی موتور دیزل ژنراتور.پس از سنسور روغن مهم ترین وسیله حفاظتی برای موتور دیزل ژنراتور یا خودرو  سنسور دمای آب موتور می باشد. این سنسور ها روی بدنه موتور دیزل ژنراتور بجای یکی از کورکن های آب موتور بسته می شوند و بوسیله  یک رابطه مقاومتی که ایجاد میکنند میتوان مقدار آنها را خواند. و دارای یک یا چند پایه میباشند که ممکن است فقط دارای یک پایه (با عنوان کنتاکت محافظ یا میزان دمای آب) یا دو پایه (که یکی مربوط به میزان فشار روغن و یکی مربوط به کنتاکت محافظ) و یا چند پایه (نشانگر دما و فشار آب موتور) باشند. این سنسورها در مسیر شریان عبوری آب موتور دیزل ژنراتور یا خودرو که بوسیله پمپ آب (watter pump)از رادیات دیزل ژنراتور کشیده میشود و به سر سیلندر موتور وارد میشود بسته میشوند. توجه کنید جهت بستن سنسور دمای آب دیزل ژنراتور بهتر است از نوار تفلون استفاده شود.سپس پیچ کورکنی را روی بدنه دیزل ژنراتور پیدا کنید که به مسیر آب دیزل ژنراتور متصل باشد ، لذا میتوانید آن را بصورت مستقیم یا با استفاده از واسطه به بدنه موتور دیزل ژنراتور ببندید. بعضی از سنسورها نیاز به اعمال ولتاژ تغذیه دارند(معمولا سه فیش میباشند) و برخی دیگر فقط یک مقدار مقاومتی به خروجی میدهند (تک فیش یا سه فیش) معمولا این سنسورها پایه دیگری دارند که به بدنه موتور وصل است و تغییر مقاومت آنها را نسبت به بدنه موتور خودرو یا دیزل ژنراتور میتوان فهمید. بدنه موتورها معمولا به منفی باتری متصل میباشند.(در موتورهای درمن بدنه مثبت میباشد.)سنسورهای دارای کنتاکت محافظ ، در اصل یک ترموستات میباشند که به نسبت دمای بالای آب عمل میکنند و یک کنتاکت را باز یا بسته میکنند. عملکرد سوییچ آنها معمولا حدود 97 درجه سانتی گراد میباشد که درصورتی که دمای آب از آن حد درج شده روی سنسور بیشتر شود کنتاکت آن عمل میکند و چراغ اخطار آب روشن میشود یا برد کنترلی یا ECU موتور متوجه آن شده و موتور یا دیزل ژنراتور را فوری خاموش میکند.

در سنسورهایی که مقدار دما را اندازه گیری میکنند عملکردهای متفاوت و مدارات متفاوتی وجود دارد که باید به کاتالوگ شرکت سازنده مراجعه نمود. ولی ساده ترین آنها دارای یک قطعه مقاومتی متغیر با دما(ptc یا ntc) میباشند که به نسبت دمای وارد شده به آن مقاومت آن تغییر میکند.

اخطار: در صورتی که دمای آب موتور بیش حد مجاز کنتاکت آن بالا بیاید واشر سر سیلندر موتور پس از چند ثانیه یا دقیقه خواهد سوخت و موتور جوش میاورد و پس از آن امکان آتش سوزی نیز وجود دارد.

محل قرار گیری سنسور دمای آب بستگی به نوع و مدل موتور دارد که معمولا در یکی از بلوکهای سیلندر پهلوی موتور یا کنار فیلتر آب یا در بالای آن قرار دارد.

سنسور دمای آب دیزل ژنراتور در انواع مختلف برای انواع دیزل ژنراتور و برای کاربرد های مختلف تولید می شوند.

طریقه خطا یابی و رفع عیب افزایش بیش از حد دمای آب:

  1. درصورتی که دمای آب بالا است یا آلارم یا لامپ هشدار آن فعال شده است فورا موتور را خاموش کنید.
  2. سطح آب را چک کنید تا زیر حد نرمال نباشد. کیفیت ،  روانی ، شفافیت و وجود ضد یخ را چک کنید.(آب و ضد یخ پس از یک سال پس از زمان تولید خراب میشود) وجود ضد یخ جهت جلوگیری از زنگ زدگی و افزایش دمای موتور الزامیست.
  3. پمپ آب ، ترموستات و سنسور آب را چک کنید.  سنسور را شل کنید اگر از کنار سنسور با فشار ، آب بیرون زد سنسور خراب است در غیر اینصورت یا ترموستات یا فیلتر آب گرفته یا پمپ آب (WATTER PUMP) خراب است.
  4. اگر موتور و آب سالم است میتوانید جهت تست سنسور آب مقاومت اهمی یا عملکرد کنتاکت آنرا بوسیله یک اهم متر در دمای بالا و پایین چک کنید.
  5. وایرینگ یا سیم کشی سنسور را بررسی کنید.

پر کاربردترین نوع سنسورهای دمای آب دیزل ژنراتور نوع vdo 120 درجه می باشد که دارای دو پایه G , wk می باشند. پایه G جهت خواندن مقدار دمای آب دیزل ژنراتور تا 120 درجه سانتی گراد و پایه wk آن کنتاکت محافظ عادی باز میباشد که در دمای 105 درجه سانتی گراد عمل میکند و به مدار تابلو برق دیزل ژنراتور فرمان خاموشی را میفرستد. سنسورهای دمای آب دیزل ژنراتور نوع vdo 120 درجه در دو نوع چینی و آلمانی موجود میباشد.نمایندگی سنسورهای دمای آب دیزل ژنراتور نوع vdo 120 درجه

سنسورهای دمای آب دیزل ژنراتور نوع اتری در دو نوع برقی و بدون نیاز به برق موجود می باشند. نوع الکتریکی آن در دو نوع 12 و 24 ولت dc موجود میباشد که بوسیله یک رشته سیم پایه G سنسور دمای آب دیزل ژنراتور به یک گیج متصل می شود. نوع بدون نیاز به برق آن در شکل زیر آمده:

نمایندگی سنسور دمای آب دیزل ژنراتور اتری

جهت آموزش مطالب زیر روی آنها کلید کنید:

آموزش تعمیرات دیزل ژنراتور کلیک

آموزش سرویس و نگهداری دیزل ژنراتور کلیک

آموزش نصب برد کنترلی plc دیزل ژنراتور

طریقه ساخت دیزل ژنراتور

تعمیرات ECU یا کامپیوتر موتور دیزل ژنراتور

تابلو برق کنترلی دیزل ژنراتور یا برق اضطراری

آموزش تعمیرات ژنراتور

آموزش موتور برق

آموزش سرویس و نگهداری دیزل ژنراتور

آموزش تبدیل موتور کامیون به دیزل ژنراتور

طریقه نصب دیزل ژنراتور

با تشکر از مطالعه شما ، شرکت آسان ژنراتور دانیال فعال در زمینه :

به روز رسانی 97/8/10

نوشته توسط مهندس دانیال سعیدالاسلام

klhdkn'd sks,v nlhd Hf ndcg Ckvhj,v vdo120 nv[i



تاریخ ثبت نظر: 1397/06/04

رضا۱۱۶۳
باسلام.طریقه تست سالم بودن سنسورهای دماآب و فشار روغن بروی دیزل ژنراتور توضیح بفرمائید؟
تاریخ ثبت نظر: 1397/06/16
آسان ژنراتور (مدیریت)

سلام هر سنسور رو به کاتالوگش مراجعه کنید سنسور های vdo دو پایانه دارن که یکی کنتاکته و دیگری مقدار رو نشون میده بوسیله یک رابطه مقاومتی مثلا دو پایه سنسور روغن وقتی موتور خاموشه صفر اهم و وقتی روشنه یکی بینهایت و دیگری مثلا صد اهم رو نشون میده
تاریخ ثبت نظر: 1397/02/07

محمود
دستتون درد نکنه . بسیار سپاسگزارم .