دیزل ژنراتور چیست؟-شرکت فنی مهندسی آسان ژنراتور دانیال(دانش بنیان)

شرکت فنی مهندسی آسان ژنراتور دانیال(دانش بنیان)

دیزل ژنراتور چیست؟

دیزل ژنراتور چیست؟

ساختمان دیزل ژنراتور pdf-اجزای دیزل ژنراتور-طرز کار دیزل ژنراتور- راندمان دیزل ژنراتور - آشنایی با قطعات دیزل ژنراتور - طراحی دیزل ژنراتور - شماتیک دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور چیست؟ What is diesel generator

دیزل ژنراتور وسیله ای جهت تولید برق سه فاز میباشد.

دیزل ژنراتور به انگلیسی: در زبان انگلیسی به دیزل ژنراتور Generator یا Generator set یا Diesel Generator گفته میشود.

دیزل ژنراتور انرژی حاصل از سوخت گازوئیل یا گاز را به انرژی جنبشی تبدیل میکند و ژنراتور را جهت تولید برق با دوری ثابت به حرکت در می آورد. 

دیزل ژنراتور از موتور ، ژنراتور ، شاسی و تابلو برق تشکیل میشود. تفاوت دیزل ژنراتور با موتور برق ابعاد و ظرفیت تولید انرژی الکتریکی دیزل ژنراتور می باشد که از 7/5kva  تا چند مگا وات می باشد. معمولا برای دستیابی به توان های زیاد مورد نیاز ، صرفه با سنکرون پارالل کردن دو یا چند دیزل ژنراتور می باشد تا هزینه نهایی کاهش یابد.

معمولا موتورهای بکار رفته در صنعت دیزل ژنراتور خاص هستن که به موتورهای صنعتی یا زمینی معروفند. یک موتور دیزلی از طریق فشرده سازی سوخت دیزلی جهت احتراق طراحی شده است ، اما برخی از انواع آنها برای سایر سوخت های مایع یا گاز طبیعی سازگار است.
از دیزل ژنراتور در مکان هایی که شبکه برق موجود نیست یا به عنوان منبع تغذیه اضطراری در صورت خراب شدن شبکه و همچنین برای کاربردهای پیچیده تر مانند اوج بار ، پشتیبانی شبکه و صادرات به شبکه برق استفاده می شوند.
اندازه مناسب ژنراتورهای دیزلی برای جلوگیری از بار دهی کم یا کمبود برق بسیار مهم است. اندازه گیری با ویژگی های الکترونیک مدرن ، به ویژه بارهای غیر خطی پیچیده است. در اندازه های مختلف در حدود 50 مگاوات و بالاتر ، یک توربین گازی با چرخه باز نسبت به موتورهای دیزلی با بار کامل و با هزینه های قابل مقایسه کاملاً مناسب تر است. اما برای مصرف بار منظم ، حتی در این سطح از قدرت ، نیروگاههای دیزلی به دلیل کارآیی برتر آنها ، گاهی اوقات ترجیح داده میشوند به توربین های گازی با چرخه باز.

دیزل ژنراتور :
به یک پک از موتور دیزل ، ژنراتور و دستگاه های مختلف جانبی (مانند شاسی ، کانوپی ، کاهنده صدا ، سیستم های کنترل ، بریکر ، گرمکن های آب و سیستم استارت) به عنوان "دیزل ژنراتور " یا "genset" یاد می شود.

ظرفیت موتور برق 0.8 تا 30 کیلووات (همچنین 0.8 تا 30 کیلو ولت آمپر) برای خانه ها ، مغازه های کوچک و دفاتر و تدیزل ژنراتور های صنعتی بزرگتر از 8 کیلو وات (11 کیلو ولت آمپر) تا 2000 کیلووات (سه فاز 2500 کیلو ولت آمپر) برای دفاتر بزرگ ، مجتمع ها و کارخانه ها استفاده می شود. یک مجموعه 2000 کیلو وات را می توان با یک مخزن 40 فوت (12 متر) ISO با مخزن سوخت ، کنترل ها ، تجهیزات توزیع برق و سایر تجهیزات مورد نیاز برای کار به عنوان یک نیروگاه مستقل یا به عنوان یک پشتیبان آماده به کار برای شبکه قدرت قرار داد. این واحدها که به ماژول های قدرت گفته می شوند ، ژنوتیپ هایی هستند که در تریلرهای محور سه گانه بزرگ با وزن 85000 پوند (38555 کیلوگرم) یا بیشتر قرار دارند. ترکیبی از این ماژول ها برای نیروگاه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد و ممکن است اینها از یک تا 20 واحد در هر بخشی استفاده کنند و این بخش ها می توانند با هم سنکرون شوند تا صدها مولد برق را شامل شوند. در این اندازه های بزرگتر ، موتور و ژنراتور به طور جداگانه بوسیله تریلرها به سایت آورده می شوند و با کابل های بزرگ و یک کابل کنترل به یکدیگر متصل می شوند تا یک نیروگاه کامل هماهنگ را تشکیل دهند. تعدادی از گزینه ها برای تهیه نیازهای خاص نیز وجود دارد ، از جمله پنل های کنترل موازی ژنراتور و شبکه ، کانوپی های صوتی برای ژنراتور های ثابت یا موبایل(گاری دار) ، تجهیزات تهویه ، سیستم های تأمین سوخت ، سیستم های اگزوز و غیره.

ژنراتورهای دیزلی نه تنها برای برق اضطراری ، بلکه ممکن است برای یک منبع ثانویه به شبکه های برق چه در دوره های اوج ، و چه دوره هایی که کمبود ژنراتورهای بزرگ در آنها وجود دارد ، استفاده شوند. در انگلستان ، این برنامه توسط مجریان شبکه برق اجرا می شود که STOR نامیده می شود.

کشتی ها معمولاً از ژنراتورهای دیزلی نیز استفاده می کنند ، بعضی اوقات نه تنها برای تأمین نیروی کمکی برای چراغ ها ، فن ها ، وینچ ها و غیره بلکه در مصارف غیرمستقیم برای پیشرانه اصلی نیز فعالیت می کنند. با استفاده از نیروی محرکه الکتریکی ، ژنراتورها را می توان در یک موقعیت مناسب قرار داد ، تا بار بیشتری توسط کشتی حمل شود. موتورهای الکتریکی کشتی ها قبل از جنگ جهانی اول توسعه یافته بودند . موتورهای برقی در بسیاری از کشتی های جنگی ساخته شده و در جنگ جهانی دوم مشخص شده بودند زیرا ابعاد دنده کاهش بزرگی در مقایسه با ظرفیت تولید تجهیزات الکتریکی داشت. چنین چیدمان دیزل ژنراتور در برخی از وسایل نقلیه زمینی بسیار بزرگ مانند لوکوموتیو های راه آهن نیز استفاده می شود.

نیروگاهها - حالت "island mode"
به یک یا چند دیزل ژنراتور که بدون اتصال به یک شبکه الکتریکی کار می کنند ، حالت island mode یا جزیره ای میگویند. کار ژنراتورها به طور موازی مزیت افزونگی قدرت را فراهم می کنند و در بارهای جزئی می توانند راندمان بهتری داشته باشند. این نیروگاه ژنراتورها را به صورت آنلاین مهیا میکند و بسته به خواسته های سیستم در زمان معین ، آنها را از خط خارج می کند. یک نیروگاه جزیره ای که بعنوان منبع انرژی اولیه (دائم کار) یک سیستم ایزوله در نظر گرفته شده است ، اغلب حداقل دارای سه ژنراتور دیزلی است ، که هر دو مورد برای بار مورد نیاز رتبه بندی می شوند. گروه‌های بیش از 20 تایی معمول نیستند.

ژنراتورها می توانند از طریق فرآیند سنکرون پارالل به صورت الکتریکی به یکدیگر وصل شوند. سنکرون سازی شامل تطبیق ولتاژ ، فرکانس و فاز قبل از اتصال ژنراتور به سیستم است. عدم همگام سازی قبل از اتصال می تواند باعث ایجاد جریان اتصال کوتاه یا ایجاد اصطحلاک و سوختن ژنراتور یا بریکر آن شود. فرآیند همگام سازی یا سنکرون پارالل می تواند به صورت خودکار توسط یک ماژول سنکرون سازی خودکار یا به صورت دستی توسط اپراتور آموزش داده شده انجام شود. برد کنترلی اتوماتیک ، ولتاژ ، فرکانس و پارامترهای فاز را از ولتاژ ژنراتور و باسبار می خواند ، ضمن تنظیم سرعت از طریق فرمان موتور یا ECM (ماژول کنترل موتور).

از طریق توزیع بار می توان بار را بین ژنراتورهای سنکرون شده  تقسیم کرد. به اشتراک گذاری بار با استفاده از کنترل سرعت توسط فرکانس ژنراتور کنترل میشود ، در حالی که دائماً کنترلر ، سوخت موتور را تنظیم می کند تا بار را به سمت ژنراتورهای دیگر هدایت کند. با افزایش سوخت موتور بار بیشتری را تحمل می کند ، در حالی که در صورت کاهش عرضه سوخت ، بار از دیزل ژنراتور آزاد می شود.

دیزل ژنراتور چیست

در زیر کلیپ و کتاب هایی جهت آشنایی بیشتر با دیزل ژنراتور آمده است.

در زیر فایل pdf عیب یابی دیزل ژنراتور آمده است.

جهت آموزش مطالب زیر روی آنها کلید کنید:

آموزش تعمیرات دیزل ژنراتور کلیک - آموزش سرویس و نگهداری دیزل ژنراتور کلیک - آموزش نصب برد کنترلی plc دیزل ژنراتور - طریقه ساخت دیزل ژنراتور - تعمیرات ECU یا کامپیوتر موتور دیزل ژنراتور - تابلو برق کنترلی دیزل ژنراتور یا برق اضطراری - آموزش تعمیرات ژنراتور - آموزش موتور برق - آموزش سرویس و نگهداری دیزل ژنراتور - آموزش تبدیل موتور کامیون به دیزل ژنراتور - طریقه نصب دیزل ژنراتور

با تشکر از مطالعه شما ، شرکت آسان ژنراتور دانیال فعال در زمینه :

به روز رسانی 98/6/22

ndcg Ckvhj,v - نحوه محاسبه ظرفیت دیزل ژنراتور - اجزای دیزل ژنراتور - طرز کار دیزل ژنراتور - راندمان دیزل ژنراتور - آشنایی با قطعات دیزل ژنراتور - طراحی دیزل ژنراتور - شماتیک دیزل ژنراتور - ساختمان دیزل ژنراتور - ساختمان دیزل ژنراتور pdf - طرز کار دیزل ژنراتور - استاندارد نصب دیزل ژنراتور - فرمول محاسبه ظرفیت دیزل ژنراتور - محاسبه انتخاب دیزل ژنراتور - نرم افزار محاسبه دیزل ژنراتور - برق دیزل ژنراتور -  راندمان دیزل ژنراتور -  سایز دیزل ژنراتور - دیزل ژنراتور گازوئیلی - قدرت دیزل ژنراتور چقدر است - بهترین دیزل ژنراتور - استاندارد دیزل ژنراتور - نحوه انتخاب ژنراتور - آشنایی با دیزل ژنراتور - دیزل ژنراتور دائم کار - محاسبات سایزینگ دیزل ژنراتور - ژنراتور گازی دائم کار - ژنراتور برق دائم کار - نحوه انتخاب دیزل ژنراتور - محاسبه توان ژنراتور سه فاز - ژنراتور دائم کار - استاندارد تست دیزل ژنراتور - مشخصات دیزل ژنراتور - مشخصات فنی دیزل ژنراتور پرکینز - مشخصات فنی موتور ژنراتور - کاتالوگ دیزل ژنراتور - مشخصات موتور دیزل - اجزای دیزل ژنراتور - سوخت دیزل ژنراتور چیست - دیزل چیست - نسبت سوخت به هوا در موتور دیزل - دیزل ژنراتور چیستدیزل ژنراتور چیست؟
برچسب ها
_