گاورنر چیست؟ طریقه نصب گاورنر-شرکت فنی مهندسی آسان ژنراتور دانیال(دانش بنیان)

شرکت فنی مهندسی آسان ژنراتور دانیال(دانش بنیان)

گاورنر چیست؟ طریقه نصب گاورنر

گاورنر چیست؟ طریقه نصب گاورنر

آموزش گاورنر دیزل ژنراتور-طریقه سیم کشی گاورنر دیزل ژنراتور-Wiring Diagram  Governor-گاورنر الکترونیکی-قیمت گاورنر ژنراتور-گاورنر مکانیکی-قیمت گاورنر ژنراتور

اگر منظور شما این بود کلیک کنید: گاورنر آسانسور

گاورنر یا رگولاتور سرعت (speed regulator) وسیله ای جهت کنترل دور دیزل ژنراتور بوسیله اکچویتور میباشد. گاورنر در انواع و برندهای مختلف وجود دارد از جمله گاورنر ولوو ، گاورنر کمنز ،  گاورنر gac ، گاورنر وودوارد (woodward) و گاورنرهای چینی باکیفیت متوسط و گاورنرهای ایرانی با کیفیت پایین را می توان نام برد. بهترین مارک گاورنر را شرکت وودوارد (WOODWARD) تولید میکند که شرکت آسان ژنراتور وارد کننده این گاورنرها میباشد.(جهت تعمیرات دیزل ژنراتور و گاورنر با شرکت آسان ژنراتور تماس بگیرید.) 

گاورنر به اکچویتور فرمان می دهد که سوخت رسانی  دیزل ژنراتور را با توجه به میزان بار خروجی کم یا زیاد کند تا دور دیزل ژنراتور ، روی 1500 دور بر دقیقه ثابت بماند. 

بعضی دیزل ژنراتور ها گاورنر ندارند و پمپ سوخت آنها بصورت مکانیکی به گونه ای طراحی شده ( صنعتی یا زمینی شده ) که دور دیزل ژنراتور روی 1500 دور ثابت باقی می ماند. در بعضی دیزل ژنراتورها که پمپ سوخت آنها خودروییست دسته گاز موتور را حرکت میدهند تا دور موتور در حد 1600 دور باقی بماند. روی این پمپها میتوان اکچویتور نصب کرد تا دور موتور را بوسیله یک گاورنر رگوله کرد. دیزل ژنراتورهایی که پمپ انژکتور ( پمپ برقی ) دارند باید با گاورنر به آنها فرمان داد تا روشن شوند و دور آنها روی 1500 قرار گیرد. موتورهایی که سوزن انژکتور ( سوزن برقی ) دارند کنترل آنها بوسیله ecu یا ecm انجام میپذیرد و دیگر نمیتوان با گاورنر به آنها فرمان داد.

گاورنرها به ۳ دسته تقسیم می‌شوند:

 • گاورنر مکانیکی
 • گاورنر الکترومکانیکی
 • گاورنر الکترونیکی

گاورنرهای مکانیکی بر روی موتور دیزل ژنراتور نصب می باشند و بوسیله یک اهرم شیر گاز موجود بر روی پمپ انژکتور دیزل ژنراتور را کنترل مینمایند. گاورنر های الکترو مکانیکی تلفیقی از گاورنرهای الکتریکی و مکانیکی هستند که بوسیله گاورنر الکترونیکی گاز مکانیکی دیزل ژنراتور ، بوسیله یک اکچویتور کنترل می گردد.

کاربرد گاورنر در صنعت موتورهای دیزلی ، بنزینی ، نیروگاههای بخار و برقی آبی و راکتورهای هسته ای است.

معنی لفظی گاورنر : گاورنر محرکی است که میزان اتقال ماده یا شاره مولد یا ذخیره کننده انرژی ، به درون محفظه احتراق یا محفظه توربین یا محفظه رکتور هسته ای را کنترل میکند و در نتیجه ، تولید توان یا میزان تبدیل توان ، تغییر کرده ، به کنترل ما در می آید. گاورنر ممکن است برای کنترل سرعت موتورهای دیزلی دور ثابت و متغیر یا سرعت گردش توربین نیروگاه برقی آبی یا در آسانسور استفاده شود.

گاورنر مکانیکی: از تعدادی چرخ دنده ، هرزگرد ، وزنه ، تسمه های کوچک و یا زنجیرهای کوچک تشکیل میشود و کاملا مکانیکی است. ممکن است یک نواره ترمو استاتیک نیز به عنوان ورودی در آن به کار رفته باشد تا مثلا دمای یک کوره را کنترل کند. همچنین ورودی جبران کننده دستی نیز دارد و کاربر با چرخاندن یک پیچ ، مقدار خروجی یا بازه خروجی را تعیین میکند. این گاورنرها قدیمی بوده و دقت و سرعت کمی دارند. بعلاوه قابلیت کنترل از راه دور را ندارند.

گاورنر هیدرومکانیکی: این گاورنر علاوه بر چرخ دنده ، هرزگرد و وزنه دارای سیلندر و پیستون ، لوله و مسیرهای هیدرولیک نیز هست. در نهایت پردازش انجام شده با چرخ دنده ها ، وزنه ، زنجیر و تسمه که معمولا داخل یک جعبه ریخته گری شده هستند ، به یک پیستون که داخل سیلندر است منتقل و پیستون نیرو را به نیروی هیدرولیک تبدیل کرده و به محلی دورتر ، که ممکن است انژکتور یا عملگر دیگری باشد ، منتقل شده و تولید توان یا میزان تبدیل انرژی از صورتی به صورت دیگر را تغییر میدهد. معمولا این نوع گاورنر حجم زیادی دارد و برای کنترل موتورهای بزرگ دیزلی یا نیروگاههای برق آبی استفاده میشود چرا که مثلا در نیروگاه برق آبی برای جابجا کردن دروازه های ورود آب پشت سد که فشار زیادی پشت آن است نیروی زیادی لازم است که از نیروی هیدرولیک این گاورنر استفاده میشود تا دروازه های ورود آب به توربین گردنده نیروگاه ، به اندازه ای که فرکانس هدف را تامین کند جابجا شده و میزان ورود آب به ورودی توربین ، کنترل شود. همچنین از این گاورنر در دیزل کشنده قطار استفاده میشود تا دور موتور رابه  کنترل راننده در بیاورد. این گاورنرها قابلیت کنترل از راه دور را دارند که در این فاصله از لوله های هیدرولیک یا پنوماتیک استفاده میشود.مزیت گاورنر هیدرولیکی قدرت آن است و عیب گاورنر هیدرومکانیکی سرعت پایین آن است.

گاورنر الکترومکانیکی:

سیستم های کنترل مکانیکی / الکتریکی اولین سیستم های کنترل کننده توسط تولید کنندگان ژنراتور بودند.

گاورنر الکترومکانیکی میتواند بسیار کوچکتر و با سرعت بالاتر نسبت به دو مدل قبلی ساخته شود. دارای دو قسمت الکتریکی و مکانیکی است. مکانیکی آن ممکن است چرخ دنده ماردن یا حلزونی و یا جعبه دنده افزاینده نیرو و یا یک فنر و اهرم ساده باشد. قسمت الکتریکی یا یک الکترو موتور است یا یک سیم پیچ تولید کننده میدان مغناطیسی. در نوع الکتروموتوری ممکن است الکتروموتور DC یا AC و یا از نوع STEPPER MOTOR باشد. بدیهیست کنترل نوع اول که دارای یک الکترو موتور ساده است راحت تر از نوع استپ موتور دار آن است. چرا که نوع استپ موتور دار آن نیازمند یک درایو الکترونیکی برای استپ موتور نیز هست. در عوض نوع دارای الکترو موتور AC یا DC فاقد دقت به اندازه نوع استپ موتوری است. نوع فنر اهرمی نیز موجود است. یعنی هسته یک سیم پیچ متحرک طوری طراحی شده که یک فنر حلقوی یا فشاری آن را در جایگاه اولیه نگه میدارد. به هسته ، یک اهرم افزایش دهنده نیرو یا افزایش دهنده سرعت و مسافت(بسته به محل تکیه گاه اهرم مذکور) متصل است. سوی دیگر اهرم ، خروجی این گاورنر است که به محل کنترل کننده میزان تبدیل توان یا تولید توان مثل انژکتور یا شیر سوخت خاص متصل است. وقتی جریانی از سیم پیچ عبور دهیم ، فنر شارژ شده و اهرم حرکت میکند و نیرویش به به انژکتور یا شیر سوخت خاص متصل است.به این اتصالات مکانیکی ، از این نوع گاورنر تا محل انژکتور ، اکچویتور (ACTUATOR) یا محرک گفته شده است.در حالی که عوام میپندارند که اکچویتور همان گاورنر است. این نوع گاورنر ، طرح ساده ای دارد. هرچند کنترل جریان سیم پیچ آن ، مدار الکترونیکی پیچیده ای دارد. بطور کلی در این نوع گاورنر ، نیروی الکتریکی که میتواند از فاصله بسیار دورتر از محل انتقال دهنده نیرو یا تبدیل کننده نیرو ، یعنی موتور دیزل یا توربین نیروگاه فراهم شود به نیروی مکانیکی تبدیل میشود. هم در نوع موتوردار و هم در سیم پیج دار.

یک گاورنر Woodward در زیر آمده است:

 • گاورنر وودوارد : سرعت موتور به وسیله گاورنر مرکزی کنترل می شود. گاورنر سیگنال ورودی آنالوگ را از کنترلر دریافت می کند. 
 • سنسور سرعت یا پیکاپ: سنسور مغناطیسی که اطلاعات را به کنترل کننده Woodward می دهد.
 • کنترل کننده Woodward 2301 A : دریافت سیگنال از سنسور سرعت و انتقال سیگنال به گاورنر و بردهای کنترلی دیگر.

یک سیستم کنترل Woodward در زیر آمده است: گاورنر وودوارد - سرعت موتور به وسیله گاورنر مرکزی کنترل می شود. گاورنر سیگنال ورودی آنالوگ را از کنترلر دریافت می کند.  سنسور سرعت یا پیکاپ - سنسور مغناطیسی که اطلاعات را به کنترل کننده Woodward می دهد. کنترل کننده Woodward 2301A - دریافت سیگنال از سنسور سرعت و انتقال سیگنال به گاورنر و بردهای کنترلی دیگر.

کنترل الکترونیکی  ( گاورنر کامینز پاور )

طراحی و ساخت ژنراتور با ظهور تکنولوژی دیجیتال پیشرفت کرد. برای نشان دادن رابط بین موتور و ژنراتور این بخش به چند قسمت تقسیم می شود:

• سیگنال آنالوگ و دیجیتال - مفهوم پایه ای که هنگام معرفی یک دیزل ژنراتور استفاده می شود این است که دارای یک موتور مجهز به ECM  (ماژول کنترل الکترونیکی) است، اما سیستم کنترل داخلی ندارد. 
• ECM - تعریف رابط بین ECM و عملکرد موتور برای دیزل ژنراتوری که مجهز به کنترلر های ژنراتور پیشرفته نیست. 
• کنترل کننده رابط موتور و ژنراتور - بسته نرم افزاری یکپارچه را برای کنترل موتور و ژنراتور معرفی می کند.

سیگنال آنالوگ و دیجیتال 
مهم است که تفاوت بین سیگنال های آنالوگ و دیجیتال (شکل 2) را در هنگام به روز رسانی یک پیکربندی آنالوگ قدیمی با پیکربندی کنترل دیجیتالی جدید مهم بدانید.

• سیگنال آنالوگ - سیگنال به عنوان یک موج سینوسی تعریف شده است. این سیگنال قابل اندازه گیری و کنترل از طریق چرخه کامل پیک های بالا و پایین است. ولوم های تنظیم خاص ، تنظیمات سیستم را فراهم مینماید. 
سیگنال دیجیتال - سیگنال به عنوان موج مربعی تعریف شده است. ورودی ها و خروجی ها از کنترل کننده در دو حالت هستند:

 • OFF صفر تا 2.5 ولت
 • ONاز 2.6 تا 5.0 VDC

اگر دستگاه نیاز به واسطه ای بین سیگنال های آنالوگ و دیجیتال دارد، اینورتر را می توان برای تغییر یک سیگنال دیجیتال به یک سیگنال آنالوگ نصب کرد. کانورتر (مبدل) را می توان برای تغییر سیگنال آنالوگ به یک سیگنال دیجیتالی نصب کرد

سیگنال های آنالوگ و دیجیتال گاورنر

شکل 2، سیگنال های آنالوگ و دیجیتال

ECM دیزل ژنراتور
این مثال در مورد رابط بین اجزای یک دیزل ژنراتور است که دارای کنترل پیشرفته موتور است، اما بر ارتباطات خارجی از کنترل پنل خارجی (شکل 3) تکیه می کند. برای مثال سیستم زیر طراحی شده است که با استفاده از اطلاعات از Cummins QSK45 / 60 سیم کشی و تعریف قطعات بصورت زیر است:

• ECM - دریافت سیگنال های ورودی و انتقال سیگنال های خروجی به موتور جهت کنترل. سیگنال ورودی را از کنترل پنل دریافت می کند. 
• موتور - دریافت سیگنال های ورودی و انتقال سیگنال های خروجی به ECM. 
• کنترل پنل - دریافت سیگنال های ورودی از ژنراتور و انتقال سیگنال های خروجی به ECM. 

ECM قلب کنترل موتور است. این توانایی برای تکمیل حلقه اطلاعات بین موتور، ژنراتور و کنترل پنل است.در زیر چند نمونه آمده است:

• انتقال موتور به ECM - سرعت موتور، دما و سنسور خنک کننده. پمپ سوخت، تایمینگ و فشار سوخت. 
• انتقال ECM به موتور - استارت موتور، قطع سوخت، سوخت و تایمینگ اکچویتور و فن. 
• انتقال ژنراتور به کنترل پنل - ژنراتور تغذیه کنترل پنل را برای توزیع فراهم میکند. 
• کنترل پنل انتقال به ECM - کنترل پنل وضعیت موتور را با بار هماهنگ میکند.

سیگنال ها بهECM  وارد میشوند و برای تنظیم سرعت موتور به دریچه سوخت فرمان  میدهند.

ارتباط بین اجزای سیستم در هنگام قطع برق عبارتند از:

1. فرمان استارت از طریق پانل کنترل (از طریق سوئیچ اتوماتیک) به ECM به موتور ارسال می شود. 
2. موتور روشن می شود. ECM عملکردهای موتور و تنظیم سوخت برای تنظیم سرعت پیش فرض موتور را ارسال میکند. ECM می تواند موتور را در لحظات بحرانی خاموش کند. 
3. ژنراتور ولتاژ را به کنترل پنل برای توزیع می فرستد. بسیاری از پانل های کنترل توانایی نظارت بر مشخصات و عملکرد ژنراتور را دارند. 
4. برق اصلی وصل می شود. پانل کنترل سیگنال توقف موتور را به ECM منتقل می کند. ECM سیگنال خاموش شدن را به موتور منتقل می کند.

موتور پیشرفته بدون کنترل ژنراتور

شکل 3، موتور پیشرفته بدون کنترل ژنراتور

کنترل کننده رابط موتور و ژنراتور 
مدل های جدید ژنراتور با سخت افزار کامل نظارت و کنترل و پشتیبانی نرم افزاری درشکل 4 معرفی شده اند. ماژول های قابلیت سنکرون اضافه شده است. این ترتیب می تواند برای برق اضطراری تنظیم شود. اگر یک ژنراتور نتواند بار را تامین کند، بار کاهش می یابد و ژنراتور پشتیبان بار را تامین میکند.

در مثال زیر، دو ژنراتور که توسط ژنراتور Cummins QSK45 طراحی شده اند استفاده می شود.سیستم کنترل مورد استفاده PCC 3200 است. ماژول های واحد  برای موارد زیر استفاده می شود:

• سوخت (اتصال 02) - با اجزای سیستم سوخت موتور بصورت ورودی و خروجی ارتباط برقرار می کند. 
• اصلی (اتصالات 05 و 06) - با اجزاء عملکرد موتور بصورت ورودی و خروجی ارتباط برقرار می کند. 
• ژنراتور (اتصال 01) - سیگنال های ورودی و خروجی را با ژنراتور ارتباط می دهد. 
• موازی (اتصال 04) - اجازه می دهد تا چندین ژنراتور پارالل شود. 
• TB6 - کارت شبکه . اتصال شبکه برای هر ژنراتور در شبکه

توالی رویدادها در هنگام قطع برق بر اساس مفاهیم اساسی در قسمت ECM فوق انجام می شود.تفاوت ها عبارتند از:

• تمام سخت افزار و نرم افزار ژنراتور موجود در یک سیستم عامل. 
• توانایی پارالل کردن چندین ژنراتور. 
• قابلیت نظارت و گزارش پیشرفته.

ماژول کنترل PCC 3200

شکل 4، ماژول کنترل PCC 3200

 

طریقه نصب گاورنر gac یا وودوارد چگونه است؟

آموزش گاورنر دیزل ژنراتور - طریقه سیم کشی گاورنر دیزل ژنراتور - نقشه گاورنر دیزل ژنراتور - wiring diagram governor

سعی کنید گاورنر را بر روی دیزل ژنراتور نصب نکنید و روی تابلوی برق دیزل ژنراتور نصب کنید تا لرزش دیزل ژنراتور مقادیر تنظیم شده پتانسیومترهای گاورنر دیزل ژنراتور را به مرور زمان بهم نریزد.

گاورنر اگر برقدار شود عمل میکند لذا باید موقع راه اندازی یا چند ثانیه قبل از راه اندازی دیزل ژنراتور برقدار شود و پس از استارت زدن با دریافت سیگنال از مگنت پیکاپ شروع  به حرکت دادن اهرم گاز یا اکچویتور میشود.

طریقه سیم کشی گاورنر به این صورت است که یک ورودی مثبت و منفی دارد که تغذیه دستگاه میباشد و دو ورودی مگنت پیکاپ دارد که به سنسور دور سنج نصب شده بر روی دنده فلایویل موتور متصل میشود و دو خروجی اکچویتور دارد که مستقیما به اکچویتور دیزل ژنراتور متصل میشود.آموزش گاورنر دیزل ژنراتور - طریقه سیم کشی گاورنر دیزل ژنراتور wiring diagram governorآموزش گاورنر دیزل ژنراتور - طریقه سیم کشی گاورنر دیزل ژنراتور wiring diagram governorآموزش گاورنر دیزل ژنراتور - طریقه سیم کشی گاورنر دیزل ژنراتور wiring diagram governor

تنظیم گاورنر الکترونیک آنالوگ بروی دیزل ژنراتور:

گاورنرهای الکترونیکی دارای تنظیم اولیه کارخانه سازنده می باشد ولی از آنجایی که این گاورنرها برروی عمده موتورهای دیزل ژنراتور نصب می باشد باید سیستم گاورنر را با دیزل ژنراتور انطباق داد. جهت تنظیم گاورنر بعد از سیم کشی طبق نقشه مربوطه به دقت عمل کنید چرا که ممکن است به موتور یا متعلقات آن آسیب بزنید. میتوانید با ما تماس بگیرید.

عملکرد و تنظیمات تمامی گاورنرها شبیه هم می باشد.

در زیر کاتالوگ گاورنرهای مختلف جهت استفاده عموم قرار داده شده است.

جهت خرید و مشاهده انواع گاورنرها به قسمت محصولات یا تماس با ما وارد شوید. جهت تعمیر گاورنر و دیزل ژنراتور با ما تماس بگیرید.

جهت آموزش مطالب زیر روی آنها کلید کنید:

آموزش تعمیرات دیزل ژنراتور کلیک - آموزش سرویس و نگهداری دیزل ژنراتور کلیک - آموزش نصب برد کنترلی plc دیزل ژنراتور - طریقه ساخت دیزل ژنراتور - تعمیرات ECU یا کامپیوتر موتور دیزل ژنراتور - تابلو برق کنترلی دیزل ژنراتور یا برق اضطراری - آموزش تعمیرات ژنراتور - آموزش موتور برق - آموزش سرویس و نگهداری دیزل ژنراتور - آموزش تبدیل موتور کامیون به دیزل ژنراتور - طریقه نصب دیزل ژنراتور

با تشکر از مطالعه شما ، شرکت آسان ژنراتور دانیال فعال در زمینه :

به روز رسانی 98/6/20

'h,vkv h;],dj,v ndcg Ckvhj,v - آموزش گاورنر دیزل ژنراتور  - طریقه سیم کشی گاورنر دیزل ژنراتور - Wiring Diagram  Governor - گاورنر الکترونیکی  قیمت گاورنر ژنراتور - گاورنر مکانیکی - قیمت گاورنر دیزل ژنراتور - انواع گاورنر - گاورنر مکانیکی چیست؟ - انواع گاورنر ژنراتور - گاورنر مکانیکی دیزل ژنراتور - گاورنر ژنراتور سنکرون - گاورنر مکانیکی - انواع گاورنر - گاورنر در نیروگاه  - گاورنر گاز چیست - قیمت گاورنر دیزل ژنراتور - تنظیم گاورنر دیزل - گاورنر ژنراتور -  گاورنر:pdf - گاورنر گاز چیست - نمایندگی گاورنر gac - نمایندگی گاورنر وودوارد woodward - نمایندگی گاورنر دیزل ژنراتور -  آموزش گاورنر دیزل ژنراتور  - ساخت گاورنر - گاورنر در موتورهای دیزل - عملکرد گاورنر - گاورنر مکانیکی دیزل ژنراتور - شکل گاورنر - قیمت گاورنر ژنراتور - گاورنر در موتورهای دیزل - گاورنر پمپ انژکتور - انواع گاورنر الکترونیکی - گاورنر موتور دیزل
گاورنر چیست؟ طریقه نصب گاورنر
برچسب ها
_