احیای باتری-شرکت فنی مهندسی آسان ژنراتور دانیال(دانش بنیان)

شرکت فنی مهندسی آسان ژنراتور دانیال(دانش بنیان)

احیای باتری

نکات افزایش عمر باتری دیزل ژنراتور

مشکلات اضافه کردن آب به باتری اسیدی و ضعیف شدن باتری های خودرو یا ژنراتور


به فصل سرما نزدیک میشیم و مشکل استارت نزدن ژنراتور و ضعیف شدن باتری ها!

خوب خیلی از ماها وقتی باتری ضعیف میشه و استارت خوبی نمیزنه میبریم پیش باتری ساز و اونها هم 90% موارد میگن باطری عمرش رو کرده !
توصیه میکنن باتری رو تعویض کنید
بعد باتریه کهنه رو ازتون میگیرن
شما فکر کنید این باتری کهنه چی داره که کارخونه دوباره حاظره که بخره ازتون؟
البته منظور من فقط باتری های اسید داره و به باتری های اتمی کاری نداریم.

فرض کنید باطریتون چند سال از عمرش گذشته و دیگه قدرت نداره
اب باتری کم شده؟ خوب میرید اظافه میکنید
اما فکر نمیکنید تو باطری بجز اب اسید هم وجود داره؟
شما با اظافه کردن اب مقطر در واقع درصد اسید اون رو کم میکنید.
درجه اسید استاندارد برای باتری 1200 هست که شما میتونید با وسیله ای به نام تست اسید که یک استوانه شیشه ای با وسائل مختصر داخلی درجه اسید رو اندازه بگیرید.
اگه اسید باتری درجش کم شده 2 کار میتونید انجام بدید.
1 قرص باتری بریزید :
قرص باتری یه بسته ایه که 12 تا قرص سفید رنگ داره به قیمت ارزان اما کمیاب ( 200 تومان )
اگر باطری شما هنوز قدرت کافی را دارد داخل هر بخش باتری 1 قرص بیاندازید.
اگر قدرت باطری شما خیلی کم شده و استارت نمیخورد قرص را پودر کرده و وارد کنید.
و بعد از این عمل نیم ساعت ماشین را روشن بگذارید ( حرکت کنید )
( نتیجه غیر قابل تصور است )

2 اسید باطری بریزید.
خوب اگه دیگه باطری خیلی وضعش خراب شده باید تعویض اسید باطری کنید
الان تو بازار اسید باطری 4 لیتری شارژ شده وجود داره
شما کافیه باطریتون رو برگردونید تا اسیدش خالی بشه بعد اسید جدید رو بریزید.
توجه داشته باشید این اسید شارژ شده هست و نیازی به شارژ بوسیله باطری ساز را ندارد و در منزل میتوانید این عمل را انجام دهید.
تذکر: این اسید قویست پس مواظب باشید روی لباستان نریزد.
( فروش برای عموم ازاد است )

درجه این اسید1250 است که از حالت 1200 هم 50 درجه بالاتر است

یعنی با این عمل باطری شما مثل روز اول کار خواهد کرد.

هیچ وقت به راحتی باطری خود را تعویض نکنید.
عمر مفید باطری پیکان ! 5 سال است که ممکن است 2 تا 3 سال بعد ان را تعویض کنند .
همینطور ماشینهای دیگر
که باطری بالاتری استفاده میکنند.

با این عمل که گفته شد میتوانید حد اکثر استفاده را از باطری خودببرید و بعد از خراب شدن سرب باتری که چندین سال طول میکشد ان را تعویض کنید.
توجه داشته باشید برق داخل اسید ذخیره میشود و قدرت ذخیره سازی تنها به درجه اسید بستگی دارد.

مورد بعد سر باطریست
معمولا سولفات باتری بیت بست و سر باتری باعث میشود ارتباط قطع شود و مشکل شارژ نشدن و یا استارت نزدن و در مواقعی قطع کامل میشود.

سولفات باطری با ریختن اب جوش حل میشود و به راحتی جدا میشود.
برای راحتی از شر سولفات میتوانید لایه نازک گریس روی سرب سر باطری بکشید و بعد بست ان را ببندید.

اگر مقدار سولفات بیش از حد بود هم بست سر باتری و هم سرب سر باطری را سمباده بزنید.

 

علت ترکیدن باتری چیست؟

یکی از شایع ترین خطرات تهدید کننده اپراتورها و تعمیر کاران ژنراتور ، ترکیدن باتری است. اسید باتری بسیار قوی است لذا همیشه هنگام تعمیر ژنراتور مقداری آب تمیز در کنار خود داشته باشید.

علت منفجر شدن باتری ، شارژ بیش از حد یا جریان کشی بیش از حد از آن میباشد. اگر باتری را با آمپر یا ولتاژی بیش از حد ارائه شده توسط سازنده شارژ نمودید ، خواهد ترکید. لذا از باتری شارژر مناسب و با کیفیت استفاده نمایید. شارژر های باتری باید دارای قطع کن جریان باشند تا در صورت شارژ شدن باتری عملیات شارژ را متوقف کنند. البته منظور از این این است که بیش از حد باتری را شارژ نکنند و ولتاژ آنرا از حد فول شارژ بالاتر نبرند وگرنه وقتی ولتاژ خروجی باتری شارژر با ولتاژ ماکزیمم باتری برابر شد ، دیگر جریانی عبور نخواهد کرد. بعضی افراد بدون توجه به میزان ضرفیت بار دهی باتری اقدام به قرار دادن باتری های کوچک برای دیزل ژنراتورهای بزرگ میکنند ولی این کار ممکن است موجب ترکیدن باتری شود. همیشه پایانه های باتری را بگونه ای بپوشانید یا عایق کنید تا با افتادن آچار بر روی آنها موجب ایجاد جرقه و انفجار نشوند. باتری شارژرهای دیزل ژنراتور بخاطر اینکه باتری را دائما فول شارژ نگه میدارند در آمپر پایین طراحی میشوند لذا موجب انفجار باتری نخواهند شد مگر اینکه بی کیفیت باشند.

  • هرگز باتری ژنراتور را با ولتاژی بیش از حد ماکزیمم آن شارژ ننمایید.
  • سعی کنید همیشه باتری های شما فول شارژ باشند .(باتری شارژرهای شرکت آسان ژنراتور را میتوانید مستقیم به دو سر باتری وصل نمایید حتی با روشن شدن ژنراتور هیچ مشکلی بوجود نمی آید.)
  • از شارژرهای باتری با کیفیت و مناسب با باتری استفاده نمایید.
  • جریانی بیش از حد مجاز باتری از آن نکشید.
  • باتری را خنک نگه دارید.
  • هنگام شارژ باتری درب های آنرا بردارید.
  • در صورت استفاده از شارژرهای بزرگ ترانسی و صنعتی ، طولانی مدت باتری را شارژ نکنید.
  • میزان آب و اسید باتری را تنظیم کنید.(آموزش)
  • به باتری ضربه نزنید و روی زمین هول ندهید.

 

نگهداری باتری
عمر باتری معمولاً 2 تا 3 سال می باشد اما این میزان عمر بستگی به عواملی دارد:
عمر باتری معمولاً 2 تا 3 سال می باشد . در غیر این صورت باتری خیلی زود فرسوده می شود.
سطح خارجی باتری باید تمیز باشد و برای جلوگیری از اتصال قطبین که در هوای مرطوب انجام می شود باید با مقدار کمی گریس آغشته کرد. در غیر این صورت نیروی باتری کم می شود یا استارت نمی زند.
برای جلوگیری از سولفاته زدن قطب های باتری به آنها گریس بمالید.
باتری که دارای مایع الکترولیت است را نباید به حال خود رها کرد. باید حداقل هفته ای یکبار بوسیله دستگاه یا با کار کردن دینام اتومبیل، شارژ شود.
حتماً روی صفحات داخل خانه های باتری، آب (الکترولیت) گرفته باشد و حداقل سالی دو بار بخصوص ابتدای زمستان غلظت اسید اندازه گردد.
هنگام باز و بستن باتری باید پیچ بست ها را کاملاً باز کرد تا به راحتی بست باتری، از قطب باتری خارج شود و نباید با انبردست و یا وسائل دیگر بست را خارج کرد. همچنین هرگز نباید ضربه به قطب های باتری وارد شود چون موجب قطع اتصالات داخل باتری می شود.
استفاده زیاد از چراغ ها، رادیو، ضبط و پخش، کم کار کردن اتومبیل و روشن کردن های مکرر موتور که هر بار نیاز به زدن استارت باشد، موجب خالی شدن باتری می گردد.
از مسدود شدن سوراخ های تعبیه شده روی درب باتری جلوگیری نمایید. زیرا در غیر این صورت در اثر تراکم گاز هیدروژن داخل آن، امکان ترکیدن باتری بسیار زیاد است.
باتری در محل نصب باید محکم بسته شود تا در تکان های شدید که به آن وارد می شود، باعث ریزش خمیر صفحات آن نگردد.
در زمان اتصال باتری به باتری دو اتومبیل، از سیستم صوتی استفاده نکنید.
و یک نکته ی مهم دیگر این است که در زمان روشن بودن موتور اتومبیل، دینام به تولید برق می پردازد و این برق تولیدی به قطعات مصرف کننده رسیده و آنها استفاده می کنند. اما در زمان خاموش بودن موتور، برق مصرفی هر کدام از لوازم الکتریکی توسط باتری تامین می گردد و از آنجا که عمر باتری های اتمی به تعداد دفعات شارژ و دشارژ شدن شان تعیین می گردد، بنابراین استفاده از لوازم برقی در زمان خاموش بودن موتور باعث کاهش عمر باتری می گردد. برای جلوگیری از کاهش عمر مفید باتری باید از قطعات برقی در زمان خاموش بودن اتومبیل استفاده نکرده و یا کمتر استفاده کنیم و در زمان استارت زدن، وسائل برقی نظیر چراغ های جلو و قطعات دیگر را خاموش کنید تا هم استارت با قدرت بیشتر عمل کرده و هم عمر باتری افزایش یابد.

 

رفع عیب باتری
اگر سطح اسید از حد لازم کمتر باشد: علت آن شارژ بیش از حد لازم بوده و آب و اسید آن تبخیر شده است، که در این صورت باید به باتری آب مقطر اضافه شود.
اسید از درب باتری بیرون می ریزد: علت آن این است که ولتاژ بیش از حد زیاد است و یا سطح اسید بالاتر از حد لازم است، که در این حالت باید اضافی آن کم شود و یا آفتامات را کنترل و بررسی کنید تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل نمایید.
وزن اسید در محلول بالا است: علت آن ریختن اسید اضافی در باتری است که باید تنظیم اسید در باتری صورت گیرد.
وزن اسید در محلول پایین است: که علت آن نقص فنی دینام یا وجود اتصال در کابل ها و یا خالی بودن باتری است. برای رفع عیب باید دینام امتحان گردد، سیم کشی بررسی شود و یا باتری شارژ گردد.
اگر باتری به اندازه کافی شارژ نشود: علت آن شل بودن تسمه دینام و یا اشکال داشتن دینام یا کابل های باتری است که باید تسمه را محکم کنید و یا رله ولتاژ را تعویض نمایید یا کابل های آن را محکم ببندید.
مقدار شارژ بیش از حد لازم باشد: رله آفتامات دینام ایراد دارد، که باید امتحان شود و در صورت لزوم تعویض گردد.
توان باتری کم شده: که امکان شل بودن بست های باتری و سولفاته زدن باتری می باشد.
اگر باتری به تدریج و کم کم خالی (دشارژ) شود: یا در سیم کشی اتصالی ضعیف وجود دارد یا صفحات باتری در حال خرابی است. اگر ناگهان و یک مرتبه خالی شود در سیم کشی اتصالی قوی است و یا صفحات داخل باتری اتصالی دارند. که در هر دو حالت فوراً باید رفع نقص شود.
همیشه در زمان استارت پای خود را روی کلاچ قرار دهید تا ارتباط بین موتور و گیربکس قطع شود و نیروی استارت فقط صرف گرداندن موتور شود.
نحوه صحیح باتری به باتری
اگر در زمان استارت زدن، صدایی از استارت به گوش نرسد و همچنین وسائل برقی اتومبیل کار نکند و یا ضعیف کار کنند نشانه دشارژ شدن باتری خواهد بود. برای شارژ باتری می توان عمل باتری به باتری را انجام داد. به این ترتیب که قطب مثبت باتری شما به مثبت باتری کمکی و قطب منفی باتری شما به منفی باتری کمکی و یا به بدنه بدون رنگ اتومبیل کمکی زده شود، توجه شود بهتر است اتومبیل کمکی روشن باشد.
برای چند دقیقه صبر کنید و سپس استارت بزنید تا اتومبیل شما روشن شود. سپس کابل های کمکی را جدا کنید. ترتیب جدا کردن درست معکوس ترتیب اتصال کابل های کمکی می باشد. (اول منفی و بعد مثبت) ضمناً توجه گردد که باتری کمکی ولتاژ یکسان با باتری شما داشته باشد.
نکته ایمنی
همیشه برای باز کردن باتری از روی اتومبیل، ابتدا بست قطب منفی باتری را باز کنید. در غیر این صورت آچار در دست شما به هر جا اتصال کند، احتمال جرقه زدن می رود.
نگهداری و رسیدگی به باتری مساوی است با افزایش طول عمر و کارکرد بهتر باتری.

 

علائم خرابی باتری
یکی از علائم خرابی باتری این است که هنگام استارت زدن، باتری نتواند استارت را به حرکت در آورد. علامت دیگر کم شدن پی در پی آب خانه های باتری است. نشانه سوم هم شیرین شدن آب باتری است.
آزمایش باتری
برای آزمایش باتری درب خانه های باتری را باز می کنیم و بوسیله سیم (کابل) نسبتاً ضخیم دو قطب باتری را به هم وصل می کنیم اگر آب داخل هر یک از خانه های باتری جوشید و غلیان کرد آن خانه باتری خراب است و باید صفحات داخل آن خانه عوض شود و چون این کار (تعویض صفحات) بطور اصولی انجام نمی شود، بهتر است باتری اتومبیل عوض شود.
باتری اتمی (خشک)
باتری اتمی به باتری هایی که صفحات داخل آن قبل از ساخت، شارژ شده و به صورت دسته صفحه در آمده و در نهایت با مونتاژ، شکل نهایی خود را پیدا می کند، گفته می شود.
باتری های اتمی یا خشک نیاز به بازدید و نگهداری کمتری نسبت به باتری های اسیدی دارند و معمولاً روی آنها چشمی تعبیه شده است. این چشمی نشان دهنده سه رنگ قهوه ای، سبز و سفید می باشد.
باتری های اتمی یا خشک نیاز به بازدید و نگهداری کمتری نسبت به باتری های اسیدی دارند.
تشخیص قطب مثبت از منفی
شناختن قطبین باتری از این نظر اهمیت دارد که اگر در موقع نصب باتری جای دو قطب اشتباه شود باعث خرابی صفحه های باتری می شود.
قطب مثبت با علامت بعلاوه (+) یا P و رنگ قرمز مشخص می شود و قطب منفی با علامت منفی (-) یا N و رنگ های مشکی یا آبی مشخص می گردد.
چنانچه کابل قطب مثبت را تعقیب کرده، باید به استارت وصل شده باشد و سیم قطب منفی که معمولاً ضخیم تر است به بدنه اتاق یا شاسی اتومبیل متصل است.
رنگ صفحات مثبت باتری به رنگ قهوه ای و رنگ صفحات منفی به رنگ خاکستری است. جنس صفحات مثبت از اکسید سرب و جنس صفحات منفی از هیدرواکسید سرب می باشد و به همین علت اسید سولفوریک صفحات باتری را از بین نمی برد.

 

نشانه‌های پایان عمر باتری
واضح‌ترین و ساده‌ترین نشانه ای که نزدیک شدن باتری به پایان عمر کاری را نشان می‌دهد این است که باتری خودروی شما در حالت شارژ کامل (برای مثال پس از طی مسافت طولانی) نتواند دوباره پیشرانه را روشن کند. البته این قضیه می‌تواند ناشی از وجود ایراد در مدار شارژ باتری خودرو نیز باشد بنابراین باید به دقت چک شود، البته هر مکانیکی می‌تواند این عیب‌یابی را برای شما انجام دهد. با این حال اگر سیستم شارژ مشکلی نداشته باشد، بدین معنی است که باتری در وضعیت خوبی قرار ندارد. همچنین با دانستن عمر باتری خود نیز می‌توانید زمان تعویض آن را متوجه شوید چون همانطور که پیش‌تر گفتیم باتری‌های معمولی عمر حداکثری ۴ تا ۵ سال دارند؛ البته قویا پیشنهاد می‌کنیم در بازه‌ی زودتری اقدام به تعویض باتری خود کنید.

نتیجه گیری در مورد زمان تعویض باتری خودرو
باتری‌ها آنقدر قطعات قابل اطمینانی هستند که بسیاری از رانندگان فراموش می‌کنند که باتری خودرویشان به اواخر عمر خود نزدیک شده است. با این وجود اگر حواستان به عمر باتری ماشین باشد می‌توانید ریسک خرابی در راه را کاهش دهید. همانطور که اشاره کردیم اگر خودروی شما در حالت شارژ کامل به راحتی روشن نشود می‌تواند دلیل خوبی برای تعویض باتری باشد. اگر در این مورد شک دارید می‌توانید از یک مکانیک کمک بگیرید. در این صورت دیگر می‌توانید از روشن شدن خودروی خود برای چندین سال مطمئن باشید.

با تشکر از مطالعه شما ، شرکت آسان ژنراتور دانیال فعال در زمینه :

به روز رسانی 97/8/27

برچسب ها
_